Archiv rubriky počasí podle hvězd

23. 12.2017 - zima 2017/18
Konec roku a počátek nového bude až nebývale teplý a z větší části i vlhký. Nakrátko může přimrznout snad jen kolem 2. a 3. ledna. Na horách se můžeme dočkat zejména počátkem ledna sněžení, v nižších polohách podle oblasti deště se sněhem.
Změna přijde až kolem 9. ledna. Zde se s velkou pravděpodobností ochladí a srážky budou spíše sněhové. Ve studenějších oblastech mohou teploty sjet i hodně pod nulu. Nečekejme však dlouhotrvající velké mrazy pod minus 10.
Konec ledna a počátek února bude spíše v průměrných teplotách, což na druhé straně znamená, že se příliš neohřejeme. Ubude také oblačnosti.
Ve druhé půlce února přibude srážek a vzhledem k nižším teplotám můžeme předpokládat spíše sníh.
Na přelomu února a března se mírně oteplí a oblačnost s častějším srážkami může pokračovat i prvních březnových dnech.
Vrchol první březnové dekády bude chladnější, ale již v polovině března můžeme očekávat dočasně velmi příjemně teplo.
Neradujme se však předčasně z jara, na to opravdové si budeme muset počkat ještě delší dobu.
_________________

14.9.2017 - Přijde i v roce 2017 Babí léto?
Střídavě oblačno až deštivo bude přetrvávat až do konce září. Delšího období se slunnými dny se tady v prvním měsíci školního roku letos nedočkáme.
O něco příznivěji to vypadá v říjnu. Avšak počátek měsíce ukazuje spíše na časté teplotní zvraty, ochlazení a již hodně chladná rána, která mohou být ve studenější oblastech republiky již spojena s ranními mrazíky.
Mnohem lépe to pak vypadá koncem října a počátkem listopadu, které nás potěší nadprůměrnými teplotami. Sluníčko nás však na dlouho nepotěší, brzy se objeví oblačnost, která bude v teplejších oblastech doprovázená srážky, ve vyšších polohách přijde již sněžení.
Neplánujte si proto na listopad stavební práce nebo že doženete resty na zahrádce!
Letošní zima bude na sníh opravdu bohatá a proto spíš připravujte hrábla a lopaty, případně pokud se spoléháte na techniku, promažte odhrnovací stroje.
_________________
Červenec 2017
- 28.6. 2017
Ochlazení a srážky počátkem července nesmíme brát moc vážně. Více pršet bude snad jen na západě republiky a v lokalitách, kde je deštivé počasí tutovka. Navíc je to bohužel poslední vlna vlhčího počasí na dost dlouho..
Zachránit nás mohou snad jedině bouřky, které se budou naopak v nejbližší době stupňovat. Často však i se vším negativním projevem, který si jen můžeme představit..
Těsně za polovinou července dojde i ke krátkodobému ochlazení, to abychom si alespoň na chvíli od tepla odpočinuli...
_________________
28.6.2017 - Počasí 2017 /18

Od srpna - Horké a suché počasí bude pokračovat i po zbytek léta. Srpen bude naopak ještě mnohem slunečnější a sušší.. Teploty se zde mohou blížit těm, které jsme zaznamenali v létě 2015.
Na vrcholu první srpnové dekády skropí alespoň některá místa déšť. Další srážky budeme zoufale přivolávat až kolem 6. září. Teprve druhá půlka září nás může z hlediska dešťové bilance trošku uspokojit. I když letošní úrodě již nepomůže, mohla by příznivě ovlivnit alespoň setbu na příští rok.
Říjen bude již teplotní mírnější, ale s dost velkými výkyvy nahoru i dolů. Mrazů se však zatím obávat nemusíme.
Počátek listopadu bude nadprůměrně teplý a mohl by přinést tolik očekávanou vláhu!
Prudce se pak nakrátko ochladí na přelomu listopadu a prosince. V chladnějších oblastech můžeme v této chvíli již očekávat mrazy.
Následovat bude opět teplejší počasí s krátkodobým ochlazením těsně před Vánocemi.
Dobrá zpráva pro děti, horší pro silničáře je, že celý prosinec bude srážkově nadprůměrný, v horských oblastech můžeme očekávat zhruba od poloviny prosince závaly sněhu. Vánoce tedy budou letos konečně na sněhu, v teplejších místech však bohužel na sněhové břečce...Sněžit by mělo i na Štědrý den....
2018
Až nad krátkodobé výkyvy bude leden 2018 nadprůměrně teplý a stále velmi bohatý na srážky.
Teploty sjedou dolů hlavně v polovině měsíce.
Konec ledna a první polovina února budou chladnější, ale již téměř beze srážek.
Ve druhé půlce února můžeme čekat naopak bohatou sněhovou nadílku!
Jaro jen tak brzy neočekávejte! Chladněji bude ještě v dubnu a dokonce i léto 2018 bude o poznání studenější než jiné roky!
_________________
5. 1. 2017

V průběhu července budou teploty neustále narůstat a s ním i množství bouřek. Ty budou ostatně řádit i po celý srpen.Ke kratšímu ochlazení v červenci dojde kolem 8. a kolem 23.7.
Srpen
bude nejteplejším měsícem roku s relativně jistým slunným počasím. Z hlediska dovolené u vody nebo i na horách je to tedy sázka na jistotu.Zemědělci ani zahrádkáři patrně nebudou nadšeni z nedostatku srážek. Sucho by však nemělo dosáhnout takových rozměrů, jako tomu bylo v roce 2015.
Teprve počátek září přinese mírné ochlazování a kolem 6. 9. může i krátce sprchnout. Jistější však budou srážky až kolem 19. 9. a na počátku října.
_______________

leden 2016
Teploty v létě 2016 nevystoupí do tak vysokých hodnot jako v roce 2015! Následující roky budou totiž o poznání studenější. Celý červen a první polovina července budou minimálně o něco vlhčí než jiné roky, což přispěje i ke snížení teplot.
Poměrně vysoké teploty můžeme očekávat ve druhé půlce července.
Počátkem srpna se můžeme těšit ještě na horké počasí, od 5. 8 však bude prostřídáno i dešti a nejpozději od 12. srpna také intenzivními bouřkami. Ty povedou ve druhé dekádě i k výraznému ochlazení.
Poslední srpnovou dekádu bude střídavě oblačno. Teploty však nevystoupí do takových hodnot, na jaké jsme si za poslední roky v srpnu zvykli.
Počátkem září přijde chladné a vlhké počasí, pravděpodobně i deště. Druhá dekáda přinese příjemné oteplení a počátek babího léta. Nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat až do počátku října. Ochlazovat se začne po 9.10., na mrazy to naštěstí ještě nebude.
Krátká vlna deštivého počasí a ve vyšších poloh již také sníh dorazí před koncem října. Tento čas můžeme dokonce i v jižnějších polohách očekávat mrazíky. Samotný závěr měsíce bude jen o něco málo teplejší.
Teploty v listopadu budou víceméně průměrné nebo jen slabě pod průměrem. Od 29.11 se na mnoha místech dočkáme již sněhové nadílky. Vydrží však jen ve vyšších polohách, jinak budou teploty zatím spíše mírně nad průměrem. K dalšímu, i když ne zásadnímu ochlazení dojde kolem 10. prosince.
_________________
10.6. 2016
Na Vánoce se letos možná překvapivě dočkáme alespoň malého sněhového poprašku! Ve zbylé dny do Nového roku může na celém území napadnout i větší sněhová nadílka.
3. a 12. ledna se nám množství spadaného sněhu možná nebude už ani líbit.
V polovině ledna 2017 půjde teplota i značně dolů. Až do konce ledna se ohřejeme jedině u kamen. Patrně se bude jednat o nejchladnější období v roce, ve kterém i teploty přes den budou značně pod nulou. Teplo na nás nečeká ani během února. První polovina měsíce však bude teplejší a také slunečnější než druhá. Ve druhé polovině měsíce může nepříjemně mrznout. Zejména koncem února spadnou teploty opět hluboko pod nulu. Zhruba od 26.2 až do 5. 3. bude opět vydatněji sněžit.
Chladno bude i v polovině března. Teploty se budou až do konce měsíce držet spíše pod normálem. Další krátké ochlazení přijde v polovině dubna. Zde se můžeme ještě dočkat ranních mrazíků. Pak již propukne jaro 2017 v plné své kráse!
První polovina května slibuje velmi příjemné teploty, které však budou o něco nižší v deštivých dnech.
Koncem května se nakrátko ochladí, zato první polovina června bude již teplotně velmi příjemná na dovolenou! Ke krátkodobému ochlazení dojde i v polovině června.
_________________
26.12.2016
Konec roku 2016 a počátek ledna by měly být na srážky opravdu bohaté! Zatím se však výrazně ochlazovat nebude, a tak v nižších polohách můžeme očekávat spíše déšť nebo měkký sníh, který se záhy rozpustí. Kdo se však rozjede na hory, měl by se vybavit do pořádné chumelenice!
Na odmetání sněhu se pořádně připravte zejména 2. a 3. ledna! Silničáři i dopravci by měli vzít v úvahu možnost kalamity.
Následující dny se bude ochlazovat, především kolem 6. 1. Mrazivé počasí očekávejme i za úplňku 12. 1.
Zde však může dojít ke krátkodobému, ale vydatnému sněžení, při kterém se zpravidla mírně oteplí.

Některé starší předpovědi si pro ověření můžete přečíst na starých verzích webu.  Bohužel si počasí za starší roky nearchivuji.