Archiv rubriky počasí podle hvězd

27. prosince - zima 2019
Počínaje Silvestrem se začne ochlazovat a první polovinabude mít vyloženě ráz zimního počasí. V tomto čase můžeme očekávat i srážky, které budou vzhledem k nižším teplotám na většině místech sněhové. 10. a 11. 1. počítejte proto raději se zdržením při cestování.

Kolem úplňku 20. ledna nás čekají mrazivé noci. V chladnějších oblastech se může držet teplota kolem nuly nebo dokonce pod nulou i ve dne.
V poslední lednové dekádě se mírně oteplí. Relativně největšího tepla si užijeme patrně poslední lednový den.

Únor v našich končinách bývá, co se týče průměrných teplot, nejstudenějším měsícem v roce. Letošek nebude výjimkou. V první polovině února přituhne a teploty pod nulou se budou na mnoha míst se držet i ve dne.
Na srážky bude únor chudý, pár sněhových vloček snad přiletí kolem 19. 2. Úplněk tento den však slibuje nejen mrazivou noc, ale i chladnější dny. Nový sníh tak může překvapivě vydržet.

Na konci února se mírně oteplí. V tomto duchu bude počasí pokračovat i počátkem března. První březnová dekáda nám slibuje srážky. Vzhledem k mírnému počasí však na většině území ze sněhu bude patrně brzy břečka. Na sněhovou nadílku (nebo místy jen déšť) se můžeme spolehnout 6. 3.
Umírněné počasí bude vládnout i v druhé polovině března. Až do poloviny dubna lze předpokládat malé, ale častější srážky s vrcholem 2. až 3. dubna.

I když je duben jednoznačně jarní měsíc, na to opravdové vydatné jaro si ještě počkáme. Druhá polovina dubna bude teplotně spíše pod normálem. Na vrcholu druhé dekády pak déšť - na horách ještě sníh - teploty o to více srazí dolů.


19.9.2019 Podzim a zima 2019/20

Teplé počasí by mělo vydržet minimálně do konce září. Během října se bude pozvolna ochlazovat. Větší pokles teplot můžeme očekávat až v poslední říjnové dekádě, kdy začne v chladnějších oblastech již po ránu mrznout. Studenější vlna vydrží až do počátku listopadu.

Další a to již výraznější propad teplot bude následovat v poslední listopadové dekádě. Od této chvíle se až do jara již příliš tepla nedočkáme. Zima 2019/20 bude první ze série tří nepříjemně chladných, rozhodně o poznání studenější než jsme si za poslední léta zvykli.

V prosinci budou teploty spíše průměrné. Počátkem měsíce se můžeme dočkat i srážek, ve vyšších polohách snad i v podobě sněhu.
V druhé půlce prosince se však teploty o něco zvýší, Vánoce na sněhu mohou očekávat snad jen na horách. Oproti průměru bude závěr roku spíše teplejší. Asi od 5. ledna se začne postupně ochlazovat a v polovině ledna můžeme očekávat mrazy i přes den. Studené počasí vydrží minimálně do konce druhé dekády. Poslední ledová dekáda by měla přinést i záplavu sněhových srážek.

V únoru nás čekají spíše průměrné nebo mírně podprůměrné teploty. Ke konci měsíce se začne ochlazovat. Chladnější období oproti průměru bude pokračovat nejen po zbytek zimy, ale také po celý rok 2020!

V další srážky můžeme doufat ke konci první březové dekády. V tento čas se však pravděpodobně i oteplí a druhá březnová dekáda bude na mnoha místech ve znamení oblevy.
Neočekávejte však předčasný příchod jara a naopak chraňte rostliny i zvířata před chladem! Po ní přijde největší teplotní propad letošní zimy. Poslední dekáda v březnu a počátek dubna tak budou nezvyklé mrazivé!
Ani pak se teploty výrazně nezvýší. Ještě i novoluní 23. dubna bude chladné s možností ranních mrazíků. Teprve květen přinese stálejší teplejší počasí a začne to pravé jaro.

_________________

27. září 2018 - Bude v roce 2018 Babí léto?
I když předpovědi meteorologů jsou v této chvíli poměrně chmurné, nemusíme se ještě obávat předčasného nástupu zimy. Koneckonců podle kalendáře teprve minulý týden skončila astronomické léto!
Krátkodobé ochlazení bude poměrně brzy vystřídáno příjemným teplým podzimem. Chladnější počasí přijde až ke konci října, ale ani tady neklesnou teploty trvale k mrazu.
Listopad bude naopak nadprůměrný a opět bez větší dávky srážek.
Zato počátkem prosince můžeme očekávat i větší dešťovou nebo sněhovou nadílku! Vlhko a sychravo nás zřejmě nepotěší, zejména ve městech. Srážkově však bude celý prosinec nadprůměrný. Opravdového ochlazení a tím jistoty sněhu v nižších oblastech se dočkáme až na samém konci roku.

_________________

19.2. 2018 - Jaro 2018
Pokud již venku netrpělivě vyhlížíte jaro a ve výkladní skříních pokukujete po rozevlátých šatech z šifonu... odolejte pokušení a běžte si zatím raději koupit teplý svetr.
Počasí v půlce března může sice vypadat již nadějně, ale bude to jen krátký příslib, který nám má pouze navnadit.
Kolem 20. března půjdou teploty opět dolů. A pak to bude jako na houpačce. Kolem 27. teplo, na konci měsíce už mrazivo.
Po celou první dubnovou dekádu budou teploty o poznání nižší než ty průměrné a ranní mrazíky mohou být i v jižních částech republiky. Sázet proto něco na zahrádce se zatím nevyplatí, semínka by se nachladla a možná nevystrčila nos ani do léta.
Také 2. dekáda nebude o mnoho teplejší. Teprve v té třetí se počasí o něco zlepší a kromě jarního úsměvu si můžeme obléct i něco lehčího..
Žádná velká horka nás nečekají ani v první půlce května. Až kolem 20.5. se na chvíli opravdu ohřejeme.
Průměrná teplota letošního jara však bude o něco pod normálem. Ve studenějších oblastech mohou být ranní mrazíky ještě i kolem 10. června.

_________________

25.12.2017 - Jaké bude léto 2018?
Pokud se vám zdají úvahy na toto téma poněkud předčasné, vězte, že mnozí již dávno listuji v katalozích cestovních kanceláří a chtějí si zajistit finančně výhodný termín. V takovém případě se může docela hodit vědět,t zda vám vybraná dovolená proprší nebo jestli se na vás bude po celou dobu smát sluníčko.
Nástin počasí je platný především pro Českou republiku, proto musíte vzít v úvahu především podmínky v lokalitě, kterou jste si na dovolenou vybrali!
První informace bude o tom, že letošní léto bude spíše průměrné a rozhodně se v něm nedočkáme tak vysokých teplot jako například v loňském srpnu. Lépe se přitom jeví jeho první část, takže výhodnější bude odjet již koncem jara nebo v červenci, kdežto srpen může být oproti průměru v tomto období chladnější.
Na druhé straně můžete postupovat i podle opačného klíče. Pokud míříte do teplých krajin, můžete odjet v době, kdy u nás počasí nebude nic moc a tam si pěkně nabrat sluníčka i do zásoby.
První teplejší vlna by do našich končin mohla dorazit ve druhé půlce května. Čtyřicítky to ovšem nebudou.
Počátek června bude více oblačný s občasnými srážkami.
V polovině června můžeme očekávat také bouřky.
Koncem června nás čeká mírné ochlazení.
Počátkem července bude téměř jisté teplé počasí proložené bouřkami. Nejtepleji bude v polovině července, zatímco koncem měsíce se značně ochladí. Očekávat můžeme jak bouřky, tak srážky. S koupáním na našem území může být v tomto dosti problematické.
Během první srpnové dekády se bude pozvolna oteplovat. Teploty po zbytek měsíce by měly být příjemné, nikoli však závratně vysoké.
Ke konci první zářijové dekády očekávejme opět oblačnost se srážkami.
Kdo nestihne dovolenou o prázdninách, bude mít šanci ještě koncem září, kdy se můžeme těšit na babí léto.

_________________

23. 12.2017 - zima 2017/18
Konec roku a počátek nového bude až nebývale teplý a z větší části i vlhký. Nakrátko může přimrznout snad jen kolem 2. a 3. ledna. Na horách se můžeme dočkat zejména počátkem ledna sněžení, v nižších polohách podle oblasti deště se sněhem.
Změna přijde až kolem 9. ledna. Zde se s velkou pravděpodobností ochladí a srážky budou spíše sněhové. Ve studenějších oblastech mohou teploty sjet i hodně pod nulu. Nečekejme však dlouhotrvající velké mrazy pod minus 10.
Konec ledna a počátek února bude spíše v průměrných teplotách, což na druhé straně znamená, že se příliš neohřejeme. Ubude také oblačnosti.
Ve druhé půlce února přibude srážek a vzhledem k nižším teplotám můžeme předpokládat spíše sníh.
Na přelomu února a března se mírně oteplí a oblačnost s častějším srážkami může pokračovat i prvních březnových dnech.
Vrchol první březnové dekády bude chladnější, ale již v polovině března můžeme očekávat dočasně velmi příjemně teplo.
Neradujme se však předčasně z jara, na to opravdové si budeme muset počkat ještě delší dobu.
_________________

14.9.2017 - Přijde i v roce 2017 Babí léto?
Střídavě oblačno až deštivo bude přetrvávat až do konce září. Delšího období se slunnými dny se tady v prvním měsíci školního roku letos nedočkáme.
O něco příznivěji to vypadá v říjnu. Avšak počátek měsíce ukazuje spíše na časté teplotní zvraty, ochlazení a již hodně chladná rána, která mohou být ve studenější oblastech republiky již spojena s ranními mrazíky.
Mnohem lépe to pak vypadá koncem října a počátkem listopadu, které nás potěší nadprůměrnými teplotami. Sluníčko nás však na dlouho nepotěší, brzy se objeví oblačnost, která bude v teplejších oblastech doprovázená srážky, ve vyšších polohách přijde již sněžení.
Neplánujte si proto na listopad stavební práce nebo že doženete resty na zahrádce!
Letošní zima bude na sníh opravdu bohatá a proto spíš připravujte hrábla a lopaty, případně pokud se spoléháte na techniku, promažte odhrnovací stroje.
_________________
Červenec 2017
- 28.6. 2017
Ochlazení a srážky počátkem července nesmíme brát moc vážně. Více pršet bude snad jen na západě republiky a v lokalitách, kde je deštivé počasí tutovka. Navíc je to bohužel poslední vlna vlhčího počasí na dost dlouho..
Zachránit nás mohou snad jedině bouřky, které se budou naopak v nejbližší době stupňovat. Často však i se vším negativním projevem, který si jen můžeme představit..
Těsně za polovinou července dojde i ke krátkodobému ochlazení, to abychom si alespoň na chvíli od tepla odpočinuli...
_________________
28.6.2017 - Počasí 2017 /18

Od srpna - Horké a suché počasí bude pokračovat i po zbytek léta. Srpen bude naopak ještě mnohem slunečnější a sušší.. Teploty se zde mohou blížit těm, které jsme zaznamenali v létě 2015.
Na vrcholu první srpnové dekády skropí alespoň některá místa déšť. Další srážky budeme zoufale přivolávat až kolem 6. září. Teprve druhá půlka září nás může z hlediska dešťové bilance trošku uspokojit. I když letošní úrodě již nepomůže, mohla by příznivě ovlivnit alespoň setbu na příští rok.
Říjen bude již teplotní mírnější, ale s dost velkými výkyvy nahoru i dolů. Mrazů se však zatím obávat nemusíme.
Počátek listopadu bude nadprůměrně teplý a mohl by přinést tolik očekávanou vláhu!
Prudce se pak nakrátko ochladí na přelomu listopadu a prosince. V chladnějších oblastech můžeme v této chvíli již očekávat mrazy.
Následovat bude opět teplejší počasí s krátkodobým ochlazením těsně před Vánocemi.
Dobrá zpráva pro děti, horší pro silničáře je, že celý prosinec bude srážkově nadprůměrný, v horských oblastech můžeme očekávat zhruba od poloviny prosince závaly sněhu. Vánoce tedy budou letos konečně na sněhu, v teplejších místech však bohužel na sněhové břečce...Sněžit by mělo i na Štědrý den....
2018
Až nad krátkodobé výkyvy bude leden 2018 nadprůměrně teplý a stále velmi bohatý na srážky.
Teploty sjedou dolů hlavně v polovině měsíce.
Konec ledna a první polovina února budou chladnější, ale již téměř beze srážek.
Ve druhé půlce února můžeme čekat naopak bohatou sněhovou nadílku!
Jaro jen tak brzy neočekávejte! Chladněji bude ještě v dubnu a dokonce i léto 2018 bude o poznání studenější než jiné roky!
_________________
5. 1. 2017

V průběhu července budou teploty neustále narůstat a s ním i množství bouřek. Ty budou ostatně řádit i po celý srpen.Ke kratšímu ochlazení v červenci dojde kolem 8. a kolem 23.7.
Srpen
bude nejteplejším měsícem roku s relativně jistým slunným počasím. Z hlediska dovolené u vody nebo i na horách je to tedy sázka na jistotu.Zemědělci ani zahrádkáři patrně nebudou nadšeni z nedostatku srážek. Sucho by však nemělo dosáhnout takových rozměrů, jako tomu bylo v roce 2015.
Teprve počátek září přinese mírné ochlazování a kolem 6. 9. může i krátce sprchnout. Jistější však budou srážky až kolem 19. 9. a na počátku října.
_______________

leden 2016
Teploty v létě 2016 nevystoupí do tak vysokých hodnot jako v roce 2015! Následující roky budou totiž o poznání studenější. Celý červen a první polovina července budou minimálně o něco vlhčí než jiné roky, což přispěje i ke snížení teplot.
Poměrně vysoké teploty můžeme očekávat ve druhé půlce července.
Počátkem srpna se můžeme těšit ještě na horké počasí, od 5. 8 však bude prostřídáno i dešti a nejpozději od 12. srpna také intenzivními bouřkami. Ty povedou ve druhé dekádě i k výraznému ochlazení.
Poslední srpnovou dekádu bude střídavě oblačno. Teploty však nevystoupí do takových hodnot, na jaké jsme si za poslední roky v srpnu zvykli.
Počátkem září přijde chladné a vlhké počasí, pravděpodobně i deště. Druhá dekáda přinese příjemné oteplení a počátek babího léta. Nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat až do počátku října. Ochlazovat se začne po 9.10., na mrazy to naštěstí ještě nebude.
Krátká vlna deštivého počasí a ve vyšších poloh již také sníh dorazí před koncem října. Tento čas můžeme dokonce i v jižnějších polohách očekávat mrazíky. Samotný závěr měsíce bude jen o něco málo teplejší.
Teploty v listopadu budou víceméně průměrné nebo jen slabě pod průměrem. Od 29.11 se na mnoha místech dočkáme již sněhové nadílky. Vydrží však jen ve vyšších polohách, jinak budou teploty zatím spíše mírně nad průměrem. K dalšímu, i když ne zásadnímu ochlazení dojde kolem 10. prosince.
_________________
10.6. 2016
Na Vánoce se letos možná překvapivě dočkáme alespoň malého sněhového poprašku! Ve zbylé dny do Nového roku může na celém území napadnout i větší sněhová nadílka.
3. a 12. ledna se nám množství spadaného sněhu možná nebude už ani líbit.
V polovině ledna 2017 půjde teplota i značně dolů. Až do konce ledna se ohřejeme jedině u kamen. Patrně se bude jednat o nejchladnější období v roce, ve kterém i teploty přes den budou značně pod nulou. Teplo na nás nečeká ani během února. První polovina měsíce však bude teplejší a také slunečnější než druhá. Ve druhé polovině měsíce může nepříjemně mrznout. Zejména koncem února spadnou teploty opět hluboko pod nulu. Zhruba od 26.2 až do 5. 3. bude opět vydatněji sněžit.
Chladno bude i v polovině března. Teploty se budou až do konce měsíce držet spíše pod normálem. Další krátké ochlazení přijde v polovině dubna. Zde se můžeme ještě dočkat ranních mrazíků. Pak již propukne jaro 2017 v plné své kráse!
První polovina května slibuje velmi příjemné teploty, které však budou o něco nižší v deštivých dnech.
Koncem května se nakrátko ochladí, zato první polovina června bude již teplotně velmi příjemná na dovolenou! Ke krátkodobému ochlazení dojde i v polovině června.
_________________
26.12.2016
Konec roku 2016 a počátek ledna by měly být na srážky opravdu bohaté! Zatím se však výrazně ochlazovat nebude, a tak v nižších polohách můžeme očekávat spíše déšť nebo měkký sníh, který se záhy rozpustí. Kdo se však rozjede na hory, měl by se vybavit do pořádné chumelenice!
Na odmetání sněhu se pořádně připravte zejména 2. a 3. ledna! Silničáři i dopravci by měli vzít v úvahu možnost kalamity.
Následující dny se bude ochlazovat, především kolem 6. 1. Mrazivé počasí očekávejme i za úplňku 12. 1.
Zde však může dojít ke krátkodobému, ale vydatnému sněžení, při kterém se zpravidla mírně oteplí.

Některé starší předpovědi si pro ověření můžete přečíst na starých verzích webu.  Bohužel si počasí za starší roky nearchivuji.