Dlouhodobá prognoza počasí podle hvězd

 zpět na počasí

27. listopadu - Zima 2018/19

27. září 2018  - Bude  v roce 2018 Babí léto?
I když předpovědi meteorologů jsou v této chvíli poměrně chmurné, nemusíme se ještě obávat předčasného nástupu zimy. Koneckonců podle kalendáře teprve minulý týden skončila astronomické léto!
Krátkodobé ochlazení bude poměrně brzy vystřídáno příjemným teplým podzimem. Chladnější počasí přijde až ke konci října, ale ani tady neklesnou teploty trvale k mrazu.
Listopad bude naopak nadprůměrný a opět bez větší dávky srážek.
Zato počátkem prosince můžeme očekávat i větší dešťovou nebo sněhovou nadílku! Vlhko a sychravo nás zřejmě nepotěší, zejména ve městech. Srážkově však bude celý prosinec nadprůměrný. Opravdového ochlazení a tím jistoty sněhu v nižších oblastech se dočkáme až na samém konci roku. 

19.2. 2018 - Jaro 2018
Pokud již venku netrpělivě vyhlížíte jaro a ve výkladní skříních pokukujete po rozevlátých šatech z šifonu... odolejte pokušení a běžte si zatím raději koupit teplý svetr.
Počasí v půlce března může sice vypadat již nadějně, ale bude to jen krátký příslib, který nám má pouze navnadit.
Kolem 20. března půjdou teploty opět dolů. A pak to bude jako na houpačce. Kolem 27. teplo, na konci měsíce už mrazivo.
Po celou první dubnovou dekádu budou teploty o poznání nižší než ty průměrné a ranní mrazíky mohou být i v jižních částech republiky. Sázet proto něco na zahrádce se zatím nevyplatí, semínka by se nachladla a možná nevystrčila nos ani do léta.
Také 2. dekáda nebude o mnoho teplejší. Teprve v té třetí se počasí o něco zlepší a kromě jarního úsměvu si můžeme obléct i něco lehčího..
Žádná velká horka nás nečekají ani v první půlce května. Až kolem 20.5. se na chvíli opravdu ohřejeme.
Průměrná teplota letošního jara však bude o něco pod normálem. Ve studenějších oblastech mohou být ranní mrazíky ještě i kolem 10. června.

23. 12.2017 - zima 2017/18
Konec roku a počátek nového bude až nebývale teplý a z větší části i vlhký. Nakrátko může přimrznout snad jen kolem 2. a 3. ledna. Na horách se můžeme dočkat zejména počátkem ledna sněžení, v nižších polohách podle oblasti deště se sněhem.
Změna přijde až kolem 9. ledna. Zde se s velkou pravděpodobností ochladí a srážky budou spíše sněhové. Ve studenějších oblastech mohou teploty sjet i hodně pod nulu. Nečekejme však dlouhotrvající velké mrazy pod minus 10.
Konec ledna a počátek února bude spíše v průměrných teplotách, což na druhé straně znamená, že se příliš neohřejeme. Ubude také oblačnosti.
Ve druhé půlce února přibude srážek a vzhledem k nižším teplotám můžeme předpokládat spíše sníh.
Na přelomu února a března se mírně oteplí a oblačnost s častějším srážkami může pokračovat i prvních březnových dnech.
Vrchol první březnové dekády bude chladnější, ale již v polovině března můžeme očekávat dočasně velmi příjemně teplo.
Neradujme se však předčasně z jara, na to opravdové si budeme muset počkat ještě delší dobu.

25.12.2017 - Jaké bude léto 2018?
Pokud se vám zdají úvahy na toto téma poněkud předčasné, vězte, že mnozí již dávno listuji v katalozích cestovních kanceláří a chtějí si zajistit finančně výhodný termín. V takovém případě se může docela hodit vědět,t zda vám vybraná dovolená proprší nebo jestli se na vás bude po celou dobu smát sluníčko.
Nástin počasí je platný především pro Českou republiku, proto musíte vzít v úvahu především podmínky v lokalitě, kterou jste si na dovolenou vybrali!
První informace bude o tom, že letošní léto bude spíše průměrné a rozhodně se v něm nedočkáme tak vysokých teplot jako například v loňském srpnu. Lépe se přitom jeví jeho první část, takže výhodnější bude odjet již koncem jara nebo v červenci, kdežto srpen může být oproti průměru v tomto období chladnější.
Na druhé straně můžete postupovat i podle opačného klíče. Pokud míříte do teplých krajin, můžete odjet v době, kdy u nás počasí nebude nic moc a tam si pěkně nabrat sluníčka i do zásoby.
První teplejší vlna by do našich končin mohla dorazit ve druhé půlce května. Čtyřicítky to ovšem nebudou.
Počátek června bude více oblačný s občasnými srážkami.
V polovině června můžeme očekávat také bouřky.
Koncem června nás čeká mírné ochlazení.
Počátkem července bude téměř jisté teplé počasí proložené bouřkami. Nejtepleji bude v polovině července, zatímco koncem měsíce se značně ochladí. Očekávat můžeme jak bouřky, tak srážky. S koupáním na našem území může být v tomto dosti problematické.
Během první srpnové dekády se bude pozvolna oteplovat. Teploty po zbytek měsíce by měly být příjemné, nikoli však závratně vysoké.
Ke konci první zářijové dekády očekávejme opět oblačnost se srážkami.
Kdo nestihne dovolenou o prázdninách, bude mít šanci ještě koncem září, kdy se můžeme těšit na babí léto.