Dlouhodobá prognóza počasí podle hvězd

zima 2020/21

prosinec 2020
Začátek prosince přináší chladnější vlnu kolem úplňku, o dalším víkendu se ale situace láme a zbytek první poloviny měsíce bude ve znamení vlhčího a teplejšího počasí počasí. Vlhké a nadprůměrně teplé bude i novoluní 14. 12., které na horách může přinést i poměrně vysokou sněhovou nadílku. Další týden přinese již mírné ochlazení.
Zásadní pokles teploty však můžeme očekávat až na Vánoce, které budou tentokrát opravdu mrazivé. Vánoce na sněhu budou proto jenom v těch místech, kde se sněhová pokrývka z předchozích dnů nerozpustí.

leden 2021
Mírný, a to jen dočasný obrat teplot můžeme očekávat po Novém roce, kdy se teploty nakrátko opět zvednou.
Od poloviny ledna přichází definitivně studená vlna, kdy se teplota i přes den může držet pod nulou. Nejnižší teploty budou patrně kolem 21.1., kdy neváhejte ze skříní vytáhnout opravdu teplé oblečení!
Lyžařům může pobyt na horách znepříjemnit namrzlý sníh. Ovšem nejen tam bude vyšší pravděpodobnost úrazů a havárií, proto dávejte na cestách, ať už auty nebo pěšky opravdu velký pozor.
Po úplňku, který bude 28. ledna, se opět mírně oteplí.

únor
Teploty se budou opět snižovat od druhého únorového týdne. Drobné sněhové srážky můžeme očekávat přibližně od 9. do 13. 2.
Další mírné oteplení přijde od 24. února do počátku března.

březen
Teprve březen bude opravdu bohatý na srážky. Ve vyšších polohách tento sníh přečká až do jara, ve městech a v nížinách se brzy přemění v obvyklou sněhovou břečku. Maximum srážek nás čeká kolem 13. března. Vlivem vyšší vlhkosti však teploty neklesnou tolik jako minulý měsíc.
Po 20. březnu přichází mírné oteplení, počasí však rozhodně nebude odpovídat jaru, které tento den přichází! Teploty se opět o něco zvednou v poslední březnové dekádě a neklesnou tentokráte příliš ani kolem úplňku 29.3.

jaro a léto 2021
Koncem března a první dubnovou dekádu můžeme očekávat opět častější srážky, v teplejších místech půjde o příjemný dubnový deštík, ve vyšších polohách se však může stále objevit sněžení.
Ani druhá dubnová dekáda nebude výrazně teplá. Teploty se zvednou po 20.4., jarní idylku však prudce zchladí úplněk 27.4., kdy můžeme očekávat ranní mrazíky!
Ani počátkem května se nebudeme patrně dlouze povalovat ve vyhřáté trávě, teplejší počasí nastane až v druhé polovině května.
Velmi příjemně bude i v červnu. První polovinu července nám zkomplikují časté bouřky, po kterých přijde vždy ochlazení.
Častější bouřky se stojatým dusnem však můžeme očekávat i v srpnu.
Září bude patrně celé o něco deštivější.
Konec září a říjen nám naproti tomu slibují pěkné babí léto.

Celé léto 2021 bude o poznání chladnější než předchozí roky. Užívejte si proto každého krásného dne, nemračte se, ani když bude zrovna pršet nebo chladněji, než jste si naplánovali na dovolenou. Příroda, zemědělci i volně žijící zvířata to určitě ocení.